Nowość ! Trichoderma 3R
TRICHODERMA 3R
NOWOŚĆ! Preparat do rozkładu resztek pożniwnych.
Bazując na opracowanych przez naturę rozwiązaniach w zakresie rozkładu resztek roślinnych przygotowaliśmy płynny biopreparat TRICHODERMA 3R zawierający wyspecjalizowane w rozkładzie materii organicznej grzyby. Ich współdziałanie pozwala efektywnie podnieść żyzność gleby redukując resztki pożniwne i rozkładając je do formy dostępnej dla roślin w wyniku działań pożytecznych bakterii glebowych.
Po zbiorze rośliny uprawnej w glebie pozostają korzenie i resztki pożniwne. Ilość N, P, K, Mg, i S pozostająca w nierozłożonej materii organicznej waha się od kilku do kilkudziesięciu kilogramów na 1 ha, w zależności od uprzednio uprawianej rośliny. Bogatym źródłem makro- i mikroelementów są resztki pożniwne roślin bobowatych. Preparat może być stosowany na resztki pożniwne w uprawach polowych wszystkich roślin i na wszystkich glebach, jak również celem przyspieszenia rozkładu i naturalnych procesów na obornik lub kompost.
Receptura biopreparatu TRICHODERMA 3R stanowi najlepsze rozwiązanie dla aktualnych problemów z rozkładem resztek pożniwnych. Jest to preparat posiadający Świadectwo kwalifikacji do stosowanie w rolnictwie ekologicznym IUNG SE/46/2021, a zastosowana grzybnia posiada certyfikat rolnictwa ekologicznego PL EKO-05.
Preparat zawiera żywą grzybnię:
Trichoderma spp. ≥ 2-3 x 10 9 jtk/ml
Aspergillus spp. ≥ 5-6 x 10 8 jtk/ml
Pleurotus spp. ≥ 4 x 10 8 jtk/ml
Lentinula spp. ≥ 2-3 x 10 8 jtk/ml
-
Współdziałanie grzybów zawartych w biopreparacie pozwala efektywnie podnieść żyzność gleby redukując resztki pożniwne, bogate w węgiel, a ubogie w azot.
-
Podnosi efektywność́ mineralizacji, a co za tym idzie – zawartość próchnicy
-
Rozwiązuje problem zalegających na polu, uciążliwych resztek m.in. kukurydzy, słonecznika.
-
Ogranicza występowanie i namnażanie grzybów patogenicznych
-
Trichoderma spp. – grzyby z tego rodzaju produkują ogromne ilości enzymów celulolitycznych- rozkładających celulozę. Dodatkowo wpływają korzystnie na inne pożyteczne mikroorganizmy glebowe ograniczając występowanie patogenów. Wiosną grzyby te, poprzez produkowane substancje, wpływają korzystnie na rozwój strefy korzeniowej roślin uprawnych oraz ich odporność.
-
Aspergillus spp. – to także grzyb, który poprzez produkowane enzymy szybko rozkłada resztki roślinne. W naturze szybko kolonizuje materię organiczną doprowadzając do jej mineralizacji i uruchomienia nieczynnych form potasu i fosforu. Grzyby tego rodzaju cechuje produkcja hemicelulaz i α-amylaz, które również uczestniczą w rozkładzie resztek roślinnych zwłaszcza roślin bobowatych.
-
Pleurotus spp. i Lentinula spp. – to jadalne grzyby uprawne, które z powodzeniem wykorzystuje się w przemysłowym rozkładzie resztek pożniwnych, głównie słomy w celu wytworzenia jadalnych owocników – smacznych boczniaków. Cechuje je produkcja dużych ilości enzymów rozkładających celulozę oraz ligniny. Grzyby te także powodują rozkład niekorzystnych substancji chemicznych jak pestycydy, które w ostatnich latach stanowią problem w uprawie roślin następczych. Pleurotus spp. i Lentinula spp. w dość łatwy sposób kolonizują zdrewniałe resztki słomy słonecznikowej oraz żytniej.
Maksymalna/zalecana dawka jednorazowego zastosowania:
– 1000 ml preparatu na 1 ha uprawy
Zawartość dobrze wymieszać i stopniowo wlewać do opryskiwacza napełnionego do 3/4 wodą przy
włączonym mieszadle. Uzupełnić wodą do wymaganej ilości wody na hektar. Wykonać oprysk.
Ogranicza patogeny
- dzięki konkurencji zmniejszamy udział grzybów patogenicznych w środowisku .
Łatwość użytkowania
- oprysk ścierniska lub resztek po zbiorze i przyoranie
Dobra kompatybilność
- z większością zwykle stosowanych nawozów i środków agrochemicznych.
Oszczędza pieniądze
- przyspieszając mineralizację i dostępność NPK, dzięki czemu możemy ograniczyć zużycie nawozów
Sprawdź gdzie kupić
Udaj się do punktu sprzedaży lub skontaktuj się z nami aby zakupić produkty TRICHODERMA